Të Mirat Detare: ME NJOHURIT PROFESIONALE KUNDËR EROZIONIT NË ADË

Ada Bojana, Ada e BunësNë fokusin e Ndërmarrjes Publike për Menaxhimin e Të Mirave Detare do të jetë erozioni i bregdetit në zonën e Plazhit të Madh, gjegjësisht në Adë të Bunës, ku pasojat janë serioze, njoftohet nga ky institucion.

“Do të provojmë përmes Rrjetit të agjencive dhe institucioneve të Evropës dhe Mesdheut të cilët administrojnë zonat bregdetare EMCA 2020 dhe përmes memorandumit të nënshkruar me Agjencinë për Mbrojtjen e Bregdetit nga Franca, që të fitojmë njohuri profesionale, në mënyrë që ky problem të zgjidhet në mënyrë sistematike dhe afatgjate”, deklaroi drejtori i NP “Të Mirat Detare” Predrag Jellushiq.

Sipas fjalëve të tija, duhet të jemi shumë të kujdesshëm kur kemi të bëjmë me ndërtimin e infrastrukturës dhe objekteve bregdetare dhe që vija e mbrojtur të largohet nga deti.

„Ajo tani është më aktuale se asnjëherë sepse vala më e lartë e baticës u mat vitin e kaluar dhe kishte lartësi prej 11 metrash“, shtoi Jellushiq.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat.

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve

Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN
Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN

Sekretari shtetëror i Ministrisë së Financave, dr Agron Ibrahimi, dhe drejtori i Drejtorisë për Investime Kapitale, Esmir Beqaj, do të qëndrojnë të hënën per vizitë