Të Mirat Detare: SHPËRNGULEN 13 FAMILJE NGA SUKA

IMG_572013 familje nga Ulqini të cilat kanë jetuar në objektet montazh – shtëpiza, në lokacionin e ish hotelit “Jadran” në gadishullin Suka sot janë shpërngulur në objektin e ri banues në vendbanimin Pinjesh.

Për sigurimin e vendit adekuat për jetën e këtyre familjeve, e pastaj edhe valorizimin turistik të lokalitetit në të cilin ishte ish hoteli “Jadran”, NP “Të Mirat Detare” ka financuar ndërtimin e këtij objekti me vlerë 500.000 euro, Komuna e Ulqinit kreu punimet në pajimin komunal të objektit, gjegjësisht punimet e kyçjes së objektit në rrjetin elektrik, atë të ujësjellësit dhe kanalizimit.

Gjatë shpërnguljes së sotme, e cila është bërë me Vendim për mënyrën e dhënies së njësive banuese të cilin e miratoi Komuna e Ulqinit, ishin të pranishëm kryetari i Komunës së Ulqinit Loro Nrekiq, kryetari i Këshillit Drejtues të NP “Të Mirat Detare” Xhevdet Cakuli dhe drejtori Predrag Jellushiq me bashkëpunëtorë.

Nga përfaqësuesit e Komunës së Ulqinit sot është paralajmëruar heqja e objekteve montazh – shtëpizave nga Kepi Suka, duke krijuar më në fund kushtet për valorizimin e këtij lokaliteti në pajtim me dokumentacionin planifikues, thonë nga Të Mirat Detare.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre

Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN
Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN

Sekretari shtetëror i Ministrisë së Financave, dr Agron Ibrahimi, dhe drejtori i Drejtorisë për Investime Kapitale, Esmir Beqaj, do të qëndrojnë të hënën per vizitë zyrtare në Komunën e Ulqinit. Ato do