TË RINJTË NGA MALËSIA DHE ULQINI NDJEKIN PROGRAME TË EDUKIMIT MEDIATIK

Fundjavën që shkoi, në Ulqin filloi realizimi i projektit për edukimin mediatik dhe të menduarit kritik të të rinjve. Në sesionin e parë të këtij programi, të cilin e ndjekin të rinjtë nga Malësia dhe Ulqini, pjesëmarrësit u njohën me teknikat e integrimit në grup dhe ngritjen e nivelit të motivimit, parimet e komunikimit në grup, tejkalimin e paragjykimeve dhe stereotipeve, etj. Më pas, të udhëhqur nga moderatoja dhe trajnerja e programit znj. Sabra Deceviq, grupi në mënyrë kreative trajtoi tema si: rëndësia e komunikimit publik, teknikat e intervistimit, duke kaluar në rëndësinë e vlerësimit kritik të informacioneve mediatike.

Sesionet edukative të këtij programi realizohet në Këndin për të Rinj të Bibliotekës së Ulqinit dhe gjithsej janë planifikuar shtatë module trajnuese. Përveç sesioneve trajnuese, të rinjtë do të kenë mundësi të zhvillojnë edhe aktivitete praktike në terren – të realizojnë anketime, intervista, ngjarje publike e të ngjashme.

Projekti mbështetet nga Ambasada e SHBA në Podgoricë dhe ka për qëllim fuqizimin e të rinjve për t’i kuptuar funksionet e mediave, për t’i shfrytëzuar racionalisht këto media për t’u shprehur, por edhe për të rritur kompetencat e tyre të përgjithshme për pjesëmarrje aktive në proceset demokratike.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Presidentja e Kosovës në Mal të Zi: SOT NË PODGORICË, NESËR NË ULQIN
Presidentja e Kosovës në Mal të Zi: SOT NË PODGORICË, NESËR NË ULQIN

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, me ftesë të kryetarit të Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, po qëndron sot dhe nesër për një vizitë zyrtare në Mal të Zi. Presidentja Osmani Sadriu

Kryetari Bajraktari: Ngushëllime për viktimat e tërmetit në Turqi
Kryetari Bajraktari: Ngushëllime për viktimat e tërmetit në Turqi

Kryetari i Ulqinit Omer Bajraktari, ka shprehur ngushëllimet e tij të thella për familjet dhe popullin turk në keto momente të vështira pas tërmetit shkatërrues që goditi Turqinë dhe Sirinë. Qytetarët

Nimanbegu: Telegram ngushëllimi për tërmetin shkatërrues në Turqinë juglindore
Nimanbegu: Telegram ngushëllimi për tërmetin shkatërrues në Turqinë juglindore

AMBASADA E REPUBLIKËS SË TURQISË Sh.E.T. Mr. Barış Kalkavan, ambasador   Shkëlqesia Juaj, Si mik me lidhje të gjata historike me Republikën e Turqisë, qytetarët tanë dhe të gjithë shqiptarët ndjehen thellësisht

Në fund të shkurtit: SEANCA E PËRBASHKËT E QEVERISË SË MALIT TË ZI DHE QEVERISË SHQIPTARE
Në fund të shkurtit: SEANCA E PËRBASHKËT E QEVERISË SË MALIT TË ZI DHE QEVERISË SHQIPTARE

Qeveria e Malit të Zi do të mbajë një seancë të përbashkët me qeverinë shqiptare në fund të këtij muaji, mëson Portali Ul-info. Siç pritej, me atë rast në Podgoricë do të nënshkruhen më shumë se 10 marrëveshje

Abazoviq: KONKURS PËR RREGULLIMIN E PLAZHIT TË VOGËL DHE NJË TUNELI ME LIMAN
Abazoviq: KONKURS PËR RREGULLIMIN E PLAZHIT TË VOGËL DHE NJË TUNELI ME LIMAN

Kryeministri i Malit të Zi Dritan Abazoviq njoftoi gjatë vizitës së fundit se do të shpallet një konkurs ndërkombëtar për rregullimin e Plazhit të Vogël dhe një tunelit që do ta lidhë atë me Limanin. “Kjo