Të shtunën u mbajt koncerti i paqes në Ulqin: SOLIDARITET ME TË GJITHË ATO QË VUAJNË

Në Sallën e Madhe të Qendrës për Kulturë në Ulqin të shtunën u mbajt koncerti “Ndaleni luftën!”, të cilin e organizuan Aksioni kundër Dhunës dhe Ndërtimi i Paqes nga Prishtina, Qendra për Kulturë e Ulqinit dhe Portali Ul-info.

Koncerti spektakolar u interpretua nga Orkestra Frymore Prizreni, ndërsa mysafire speciale ishte artistja gjermane Mechthild Palberg.

Në emër të organizatorëve, Nexhat Ismajli nga Aksioni kundër Dhunës dhe Ndërtimin e Paqes dhe Musa Hoxhiq, drejtori i Qendrës për Kulturë, thanë se nga Ulqini dëshirojnë të dërgojnë dëshirat, mesazhet dhe lutjet për paqe në kontinentin tonë dhe në çdo cep të planetit tonë.

Në koncert, përveç të tjerëve, ishin të pranishëm ushtruesja e detyrës së ambasadores së Ukraines në Podgoricë, Natalija Fijalka, funksionarët e lartë të Komunës së Ulqinit dhe deputetët në Kuvendin e Malit të Zi, gjersa qindra njerëz e kanë ndjekur evenimentin përmes transmetimit live në faqet e FB  dhe kanalin e YouTube-it të Portalit UL-info, të cilin e përcolli edhe shërbimi publik i Kosovës, RTK.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tirana – Kryeqyteti Evropian i Rinisë: BAJRAKTARI FOLI NË CEREMONINË PËRMBYLLËSE
Tirana – Kryeqyteti Evropian i Rinisë: BAJRAKTARI FOLI NË CEREMONINË PËRMBYLLËSE

Kryeqiteti i Shqipërisë, Tirana, këtë vitë ishte “Kryeqyteti Evropian i Rinisë”. Sot u mbajt ceremonia përmbyllëse në Pallatin e kongreseve në Tiranë ku ishin zyrtarët e lartë dhe diplomatë ndërkombëtar.

Qendra për Kulturë: TË PREMTËN MBRËMJE ME ELENA KOCAQI
Qendra për Kulturë: TË PREMTËN MBRËMJE ME ELENA KOCAQI

NP “Qendra për Kulturë – Ulqin” nis ciklin e mbrëmjeve me temë letrare, historike, kulturore, sociale… Këtë cikël e kemi titulluar ODA, meqë tubon dashamirë në një vend dhe u jep

Në fund të vitit: NË ULQIN LEDRI VULA, ALBAN SKENDERAJ, S.QETKOVIQ…
Në fund të vitit: NË ULQIN LEDRI VULA, ALBAN SKENDERAJ, S.QETKOVIQ…

Javët e fundit të këtij viti do t’i kalojmë në një atmosferë festive, me pije, ushqim, e mbi të gjitha muzikë të mire. Në skenën e “Sweet December” me 24 dhjetor do të ngjiten: Accoustic

CEDIS: EDHE TË ENJTEN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT
CEDIS: EDHE TË ENJTEN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT

Nga Sistemi malazez i elektroshpërndarjes (CEDIS) thanë për Portalin Ul-info se të enjten, më 8 dhjetor, në periudhën prej orës 8 deri në 15,00, pa energji elektrike do të jenë këto vendbanime: Pistulla,

Prezantohet programi Sweet December: MUND TË TËRHEQIM TURISTËT NGA I GJITHË RAJONI
Prezantohet programi Sweet December: MUND TË TËRHEQIM TURISTËT NGA I GJITHË RAJONI

“Besojmë se kemi eventin më të bukur që do ta ringjallë Ulqinin në këtë periudhë, me të cilin mund të tërheqim mysafirë nga i gjithë rajoni”, tha të mërkurën në prezantimin e programit të eventit “Sweet