Tenis: NERMIN HOXHA FINALIST I ,, TK BAR OPEN 2016’’

image1Më datën 12-13 Mars 2016 në ambientët e KT Tivar Open 2016 u mbajtë turneu kombëtar Tivar Open 2016 në tenis për moshat deri në 16 vjeç.
Në turne morën pjesë 20 lojtarë , ku në mesin e tyre ishte edhe tenisti i ri dhe i talentuar nga Ulqini, Nermin Hoxha anëtar i KT Bellevue Ulqin.
Nermini arriti deri në finale pas një loje të shkëlqyeshme , ku në çerek finale fitoj ndaj lojtarit nga Podgorica Filip Jovanoviç më dy sete 6-2 dhe 6-1 , në gjysëm finale u takua më lojtarin nga Tivari Bogdan Stevoviç duke fituar më rezultatin 2-1 në sete 6-2, 4-6 dhe 6-2.
Nermini në finale u ndesh më kundërshtarin nga Herceg Novi, Vuksan Zavisin ku triumfoi në setin e parë më rezultatin 6-3 dhe në setin e dytë ishte duke fituar më rezultatin 5-4 ku në meçin final lëndohet dhe si pasojë erdhi deri të humbja nga oponenti më rezultat 7-6 dhe 6-1, pas dy orë e gjysmë lojë.
Ky është suksesi i parë për sezonin 2016 për Nerminin ku potenciali i tij kërkon përkrahje sepse sporti i tenisit është një ndër sportët më të bukura por edhe më të shtrenjta në botë , kështu që rrugëtimi i tij drejt suksesëve jo vetëm kombëtare por edhe ndërkombëtare kërkon mbështetje financiare.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Reportazh: Deti dhe ndërkulturalizmi

Intervista e parë e kryetarit Omer Bajraktari: GJENDJA NË KOMUNË, VIZIONI I ZHVILLIMIT, PLANET…