Tetovë: MEDALJE E ARTË PËR MJALTIN E NAIM DURAKUT

IMG-c511f41b7706ea528a96062e3a2b863c-VShoqata “Qyteti i bletëve” në partneritet me Shoqatën “Mjalti i Pollogut” organizuan ne Tetove garat e para nderkombetare te mjaltit ‘TETOVA HONEY AWARD 2019’ ne te cilat moren pjese 250 bletare nga 15 shtete ballkanike dhe europiane.

Ne mesin e 250 bletareve ne gare per kualitetin e mjalitit ishin edhe bletarë nga Ulqini, kurse prof. Naim Duraku eshte dekoruar me medalje te arte.

Nga analizat ka rezultuar qe mbi 90% e mjaltit i ka kaluar te gjitha parametrat organoleptike dhe laboratorike.

Keto gara kane filluar dy muaj me pare ne qytetin e Tetoves ku pergjate kesaj periudhe mjalti i eshte nenshtruar analizave te dy fazave: faza laboratorike te cilen e ka bere laboratoria e Fakultetit te teknologjise ushqimore ne kuader te Universitetit te Tetoves, dhe faza e dyte eshte bere ne komisionin organoleptik me pjesemarrje te 10 antareve nderkombetare.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bajraktari me bashkëpunëtorët dhe drejtuesit e Otrant Olympikut në Shtëpinë e Futbollit: ULQINI SË SHPEJTI DO TË KETË STADIUM MODERN FUTBOLLI
Bajraktari me bashkëpunëtorët dhe drejtuesit e Otrant Olympikut në Shtëpinë e Futbollit: ULQINI SË SHPEJTI DO TË KETË STADIUM MODERN FUTBOLLI

Kryetari i Komunes Omer Bajraktari me bashkepuntor dhe perfaqesues te klubit Otrant Olympic u prit sot ne takim nga presidenti i Federates se Malit te Zi Dejan Saviqeviq dhe sekretari Miomir Gjurgjevac.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre