Tiranë: DELEGACIONI NGA ULQINI TE KRYEBASHKIAKU VELIAJ

Delegacioni i Komunës së Ulqinit, në krye me kryetarin Omer Bajraktari, qendroi në vizitë njëditore në Tiranë, ku u pritën nga kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj dhe stafi i tij.

Gjatë takimit në kabinetin e zotit Veliaj, kryetari Bajraktari foli për rëndësinë e bashkëpunim sa më ngushtë të dy vetëqeverisjeve lokale në fusha të ndryshme. Bashkëpunimi i Ulqini dhe Tiranës është shumë i mirë, por ka ende hapësirë të avancohet edhe me tej. Ulqini mund të përfitojë shumë nga eksperienca e Tiranës sidomos në fushën e turizmit kulturor, teknologjive digjitale dhe projekteve me rininë.

Kryebashkiaku Veliaj u dakordua me kryetarin Bajraktari për nevojën e forcimit të bashkëpunimit,  dhe shtoi se stafi i Bashkisë së Tiranës do të punojë me përkushtim në këtë drejtim.

Ndër projektet e përbashkëta të cilat priten të realizohen në periudhën e ardhshme janë rinovimi i pazarit të suvenirave në Ulqin, si dhe organizimi i përbashkët i festivalit pranveror të kulturës, folklorit dhe artizanatave.

Pjesë e delegacionit nga Ulqini ishin dhe nënkryetarët Sabri Salaj dhe Beqir Sellaj, kryearkitekti Muho Uruçi si dhe stafi i Kabinetit të Kryetarit.

Komuna e Ulqinit dhe Bashkia e Tiranë marrin pjesë aktive në punën e Unionin të Bashkive Shqiptare në Rajon.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Presidentja e Kosovës në Mal të Zi: SOT NË PODGORICË, NESËR NË ULQIN
Presidentja e Kosovës në Mal të Zi: SOT NË PODGORICË, NESËR NË ULQIN

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, me ftesë të kryetarit të Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, po qëndron sot dhe nesër për një vizitë zyrtare në Mal të Zi. Presidentja Osmani Sadriu

Kryetari Bajraktari: Ngushëllime për viktimat e tërmetit në Turqi
Kryetari Bajraktari: Ngushëllime për viktimat e tërmetit në Turqi

Kryetari i Ulqinit Omer Bajraktari, ka shprehur ngushëllimet e tij të thella për familjet dhe popullin turk në keto momente të vështira pas tërmetit shkatërrues që goditi Turqinë dhe Sirinë. Qytetarët

Nimanbegu: Telegram ngushëllimi për tërmetin shkatërrues në Turqinë juglindore
Nimanbegu: Telegram ngushëllimi për tërmetin shkatërrues në Turqinë juglindore

AMBASADA E REPUBLIKËS SË TURQISË Sh.E.T. Mr. Barış Kalkavan, ambasador   Shkëlqesia Juaj, Si mik me lidhje të gjata historike me Republikën e Turqisë, qytetarët tanë dhe të gjithë shqiptarët ndjehen thellësisht

Në fund të shkurtit: SEANCA E PËRBASHKËT E QEVERISË SË MALIT TË ZI DHE QEVERISË SHQIPTARE
Në fund të shkurtit: SEANCA E PËRBASHKËT E QEVERISË SË MALIT TË ZI DHE QEVERISË SHQIPTARE

Qeveria e Malit të Zi do të mbajë një seancë të përbashkët me qeverinë shqiptare në fund të këtij muaji, mëson Portali Ul-info. Siç pritej, me atë rast në Podgoricë do të nënshkruhen më shumë se 10 marrëveshje

Abazoviq: KONKURS PËR RREGULLIMIN E PLAZHIT TË VOGËL DHE NJË TUNELI ME LIMAN
Abazoviq: KONKURS PËR RREGULLIMIN E PLAZHIT TË VOGËL DHE NJË TUNELI ME LIMAN

Kryeministri i Malit të Zi Dritan Abazoviq njoftoi gjatë vizitës së fundit se do të shpallet një konkurs ndërkombëtar për rregullimin e Plazhit të Vogël dhe një tunelit që do ta lidhë atë me Limanin. “Kjo