Top Channel: KOSOVA “PUSHTON” SHENGJININ

Këtë verë e gjejmë zonën më të realizuar në infrastrukturë dhe të tejmbushur me shqiptarët e përtej kufirit. “Është viti i pestë që vij në Shëngjin, po sivjet po më pëlqen se paska ndryshime. Është ndërtuar trotuari, ndërkohë që janë përmirësuar uji dhe mikpritja”, thotë një pushuese.

Mbase shumë prej tyre do të zgjidhnin jugun për të pushuar, por…. “Jugu është më mirë, po Shëngjini është më afër dhe vijmë këtu”, thotë një turist i ardhur.
Dhe afrimi i Kosovës me këtë plazh ka ndryshuar edhe kursin e marketingut për vendasit, që tashmë reklamat e bizneseve të tyre ua ofrojnë mediave kosovare.
“Na kanë dhënë ca kartela me informacione edhe në Kosovë. I bëhet shumë reklamë vendit këtu që në Kosovë”, tregon një turist tjetër.
Dhe fluksi nuk duket të jetë vetëm përfitim i bizneseve. Megjithatë, në Shëngjin kushdo ka arsyen personale për ta gjetur veten mirë duke pushuar. “Më pëlqen dhe i kaloj shumë mirë pushimet këtu”, thotë një vajzë e vogël që ka ardhur me familjen.
“Jam nga Mitrovica, e kam shumë afër Shëngjinin. Për 3 orë jemi këtu. Ka përmirësime rruga, uji dhe ushqimet, si tek ne”, thotë një grua.
Sepse edhe vendasit u kanë lënë sivjet një hapësirë më të madhe shijeve gastronomike atyre, të cilët përbëjnë pjesën dërrmuese të pushuesve.
Sipas Endriketa Muçës, përgjegjëse e Zyrës së Turizmit në Komune, rreth 80% e plazhistëve në zonë janë nga Kosova. “Kemi vënë re se janë hapur shumë restorante me gatime kosovare dhe u kanë vënë emrat e tyre”, saktëson Muça.
Hysni Berisha është një prej atyre personave që e ka parë më me leverdi zhvendosjen e biznesit të tij nga Prishtina në Shëngjin për këtë periudhë pushimesh.
“Kemi dëgjuar që ka nevojë për ushqim kosovar dhe vendosëm të vijmë. Ata janë të kënaqur por edhe vendasit vijnë nga kureshtja”, thotë ai.
Duket që deti me prodhimet e tij aq të lakmuara në kohë pushimesh nuk krijojnë të njëjtin perceptim për kosovarët. “Ne mërgimtarët e kemi nostalgji kuzhinën tonë dhe ky restorant i plotëson nevojat”, thotë një emigrant kosovar i ardhur për pushime.
Gjithçka në këtë sezon për Shëngjinin është në vendin e duhur. Përveç çmimeve që nuk rrijnë gjithmonë kështu. “Çmimet e dhomave kanë ndryshuar pak, por janë të volitshme për xhepat tanë. Çmimet sivjet janë më të shtrenjta, si ato në supermarket edhe ato për dhomat”, thotë një turiste.
Megjithatë Shëngjini është përgatitur që këtë vit të presë një numër më të lartë pushuesish nga sezoni i shkuar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Komuna: NË DITËT NË VIJIM NISË ZBUKURIMI I QYTETIT
Komuna: NË DITËT NË VIJIM NISË ZBUKURIMI I QYTETIT

Në fillim të javës së ardhshme do të fillojë zbukurimi tradicional i Ulqinit në prag të festave të Vitit të Ri dhe të Krishtlindjeve. Siç mësojmë, qyteti do të dekorohet shumë më larmishëm se në vitet

Emërimet – diplomacia: BERNARD ÇOBAJ DO TË JETË I NGARKUARI ME PUNË I MALIT TË ZI NË REPUBLIKËN E KOSOVËS
Emërimet – diplomacia: BERNARD ÇOBAJ DO TË JETË I NGARKUARI ME PUNË I MALIT TË ZI NË REPUBLIKËN E KOSOVËS

Zyrtari i Ministrisë së Punëve të Jashtme, Bernard Çobaj, së shpejti do të emërohet i ngarkuar me punë në Ambasadën e Malit të Zi në Prishtinë, mëson Portali Ul-info. Mali i Zi dhe Republika e Kosovës

Sweet December – Ulqini 2022/23: BAZARI I VITIT TË RI, YJET E MUZIKËS DHE SHUMË AKTIVITETE TË BUKURA
Sweet December – Ulqini 2022/23: BAZARI I VITIT TË RI, YJET E MUZIKËS DHE SHUMË AKTIVITETE TË BUKURA

  Nëse dëshironi që dhjetorin dhe festat e fundvitit ti kaloni në bregdet, Ulqini është zgjedhja juaj e duhur sepse kete vit Ulqini do të shëndrrohet në një destinacion feste, festat e fundvitit do

Akademia e shkencave e Shqipërisë dhe Art Club: 50-vjetori i Kongresit të Drejtshkrimit
Akademia e shkencave e Shqipërisë dhe Art Club: 50-vjetori i Kongresit të Drejtshkrimit

Shoqata e Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club” në bashkëpunim me Akademinë e Shkencave të Shqipërisë do të organizojnë veprimtarinë shkencore dhe jubilare “NJË KOMB – NJË GJUHË LETRARE”, me rastin e

Komuna: NËNSHKRUHET KONTRATA PËR RIKONSTRUKSIONIN – ASFALTIMIN E BULEVARDIT TEUTA DHE RRUGËS “28 DHJETORI”
Komuna: NËNSHKRUHET KONTRATA PËR RIKONSTRUKSIONIN – ASFALTIMIN E BULEVARDIT TEUTA DHE RRUGËS “28 DHJETORI”

Komuna e Ulqinit dhe SH.P.K. Putevi Bar, si ofertues me ofertën më të volitshme, kanë lidhur Kontratën për Rindërtimin – Asfaltim të Bulevardit Teuta dhe Rrugës “28 Dhjetori”. Vlera e kontratës së nënshkruar