Tregimet interkulturore: QËNDRIMI POSHTË ULLIRIT TË MOÇËM ËSHTË SHËRUES

RAJKORajko Joliçiq (73) është një nga njerëzit më fisnik që njoftova. Humanist i dëshmuar, poet, ekolog, gazetar, aktor… Njeri i gjithanshëm i cili është dëshmi e gjallë e interkulturalitetit në këto hapësira.

Për lexuesit tonë po e përcjellim një tregim të tijin interesant “Nikolla dhe Shabo”.

Nikolla dhe Shaboja ishin shokë të pandashëm. Në të vërtet, askush nuk e dinte se me çfarë merreshin, ama flitej se merren me kontrabandë, që ishte rreptësishtë e ndaluar dhe e dënueshme. Xhandarët i kishin nën mbikëqyrje të fshehtë dhe më kot kërkonin dike i cili do t’i shpiunonte. Dihet me vërtetësi të plotë se ishin shpirtmirë dhe se i ndihmonin familjet e varfra. Vinin për ditë pazari, qerasnin tërë kafenenë dhe vazhdonin rrugën e tyre.

Nikolla ishte nga një fshatë poshtë Rumisë, ndërsa Shaboja nga Mërrkoti. Shaboja pohonte se qëndrimi poshtë Ullirit të Vjetër në Mirovicë është i mirë, ndërsa Nikolla nuk ishte shumë i bindur.

Një ditë xhandarët befasuan Nikollën, ia gjetën dhe sekuestruan duhanin edhe cigaret dhe në betejën e pabarabartë me disa xhandarë ai e pëson më keq. I hidhëruar planifikon si ti hakmerret xhandarëve, por fillimisht niset me lëvore në brez të vrasë Shabon në Mërrkot, sepse vetëm ai i diti strehët e tyre.

Rruga e çoi poshtë Ullirit të Moçëm dhe ai u ndal të pushojë pak nën hije. Mendimet i shemën në kokë dhe me dilemë se Shaboja asnjëherë nuk do ta shpiunonte u kthye në Tivarin e Moçëm. Në hyrje e takon një djalosh, i prezantohet si komshiu i Shabos. Qëndroi para tij dhe i tha:

“Më dërgoi Shaboja tek ti që të shkosh tek Mitri, mjeku popullor, dhe të marrësh ilaçin. Tash tre ditë rri i shtrirë me ethe dhe zjermi”.

Nikolla aty e kuptoi se Shaboja nuk e shpiunoi dhe ishte shumë i lumtur. E qerasi djaloshin me para dhe kalëroi kalin. Nga Mitri mori ilaçin dhe diku pas mesnate mbërriti në Mërrkot. Lehu qeni, e dikush pyeti:

– Kush është në këto orët e vona?

– Mysafiri i vonuar, tha Nikolla dhe hyri në shtëpi.

Shaboja ishte i shtrirë pranë zjarrit, në gjendje gjysmë të vetëdijshme. Deri në mëngjes i kanë vendosur melheme, i kanë bërë masazh dhe kur Shaboja bëri më mirë, Nikolla me ngazëllim tha: “Kam të të them tre gjera. E para, më fal se më shkoi mendja se më shpiunove tek xhandarët, e dyta, do të martohem dhe ti do të jesh kumbari, dhe e treta, tani të besojë se qëndrimi poshtë Ullirit të Moçëm është shërues”.

Teksti është bërë në kuadër të projektit “Shfaqjet interkulturore”, të cilin e realizon OJQ “Ul info”, me përkrahjen financiare të Fondit për Mbrojtjen dhe Realizimin e të Drejtave të Pakicave. Përmbajtja e këtij teksti është përgjegjësi vetëm e autorit dhe në asnjë mënyrë nuk pasqyron qëndrimet e donatorit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre

Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN
Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN

Sekretari shtetëror i Ministrisë së Financave, dr Agron Ibrahimi, dhe drejtori i Drejtorisë për Investime Kapitale, Esmir Beqaj, do të qëndrojnë të hënën per vizitë zyrtare në Komunën e Ulqinit. Ato do