Tuz: PARALAJMËROHET PROTESTA, DËSHIROJNË KOMUNËN

tuzi02Përfaqsuesit e Forumit demokratik për integrim (FDI) dhe Lidhjes demokratike do të organizojnë me 6 prill demonstrata në Tuz në shenjë proteste ndaj raportit të Qeverisë karshi Shqiptarëve në Mal të Zi.

Protestat në Malësi duhet të jenë hyrje në demonstratat të cilat diaspora shqiptare do ti organizoj dy ditë më vonë në Uashington me rastin e takimit të kryeministrit Millo Gjukanoviq me nënkryetarin e SHBA Xhozef Bajden. Në demonstratat në Uashington do të marrin pjesë gati të gjitha organizatat të cilat mbledhin diasporën shqiptare, e siç është paralajmëruar demonstruesit do të kërkojnë nga Shtëpia e bardh të rishikojë raportin ndaj Gjukanoviqit.

Siç theksojnë nga FDI, edhe demonstratat në Tuz duhet të tregojnë në marrëdhënien e shtetit ndaj Shqiptarëve, sidomos në rastin e premtimeve të pambajtura për formimin e komunës së plotë të Tuzit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Presidentja e Kosovës Osmani Sadriu: NË ULQIN NDIHEMI SI NË SHTËPINË TONË
Presidentja e Kosovës Osmani Sadriu: NË ULQIN NDIHEMI SI NË SHTËPINË TONË

“Në Ulqin ndihemi si në shtëpinë tonë. Falënderoj të gjithë ata që hapën shtëpitë dhe zemrat e tyre për mërgimtarët nga Kosova në vitin 1999”, tha Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu.

Ulqin: PARALAJMËRIM I ARDHJES TË ZINXHIRIT GJERMAN TË SUPERMARKETËVE
Ulqin: PARALAJMËRIM I ARDHJES TË ZINXHIRIT GJERMAN TË SUPERMARKETËVE

Zinxhir i njohur i dyqaneve ushqimore “Lidl” është i interesuar për hapjen e një objekti në Ulqin, mëson Portali Ul-info. Me këtë rast, drejtuesit e asaj kompanie kanë biseduar me kryetarin e Komunës së

Ana e Malit: Filloi ndërtimi i Qendrës së Komunitetit në Krythë
Ana e Malit: Filloi ndërtimi i Qendrës së Komunitetit në Krythë

Me date 2 shkurt 2023 është bërë betonimi i pllakës së Qendrës së Komunitetit Krythë. Ky projekt është një investim që po mbulohet në tërësi nga diaspora e ketijë komuniteti. Objekti ka një sipërfaqe mbi

CEDIS: TË MËRKURËN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT
CEDIS: TË MËRKURËN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT

Nga Sistemi malazez i elektroshpërndarjes (CEDIS) thanë për Portalin Ul-info se të mërkurën, më 8 shkurt, pa energji elektrike do të jenë këto vendbanime: në periudhën prej ores 8 deri në 14,00 – një pjesë

Presidentja e Kosovës në Mal të Zi: SOT NË PODGORICË, NESËR NË ULQIN
Presidentja e Kosovës në Mal të Zi: SOT NË PODGORICË, NESËR NË ULQIN

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, me ftesë të kryetarit të Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, po qëndron sot dhe nesër për një vizitë zyrtare në Mal të Zi. Presidentja Osmani Sadriu