UDSH, MZP, KOMUNA E ULQINIT, KNSH: GËZUAR KRISHTLINDJET!

UNIONI-DEMOKRATIK-I-SHQIPTARËVEMe rastin e festës së Krishtlindjeve, kryetari i Unionit Demokratik të Shqiptarëve, z.Memed Zenka, në emër të partisë dhe në emrin e tij personal i përgëzon të gjithë besimtarët katolik, duke iu uruar shëndet të mirë, gëzime familjare dhe lumturi në jetë.

Kjo festë le të na shërbejë në forcimin e dashurisë për njeri-tjetrin dhe kultivimin e tolerancës, si vlerë e demokracisë për ne dhe brezat qe do të vijnë.

Andaj, le të jetë kjo festë e bashkimit dhe tolerancës në mes  njerëzve, festë e pajtimit dhe qetësimit shpirtëror.

 

Pozitivna Crna Gora, Mali i Zi Pozitiv, Dritan,Uroj që paqja, begatia dhe prosperiteti le të ndriçojnë të gjithë besimtarët, kudo që janë.

Në emër të Këshillit komunal të Malit të Zi Pozitiv – Ulqin dhe në emrin tim personal, të gjithë përfaqësuesve të fesë katolike në Ulqin ju uroj Krishtlindjet, festën e cila simbolizon lindjen dhe e cila na detyron që të tentojmë të ardhmen në të cilën do të mblidhemi rreth vlerave të cilat nga bashkojnë dhe unifikojnë, dhe të cilat do të jenë për të mirën e të gjithë qytetarëve.

Në emër të kësaj dëshiroj që gëzimin e festës së madhe krishtere ta ndani me familjet tuaja, miqtë dhe njerëzit e vullnetit të mirë, në qetësi, shëndet, gëzim dhe respekt të ndërsjellët”, porositi kryetari i KK të Malit të Zi Pozitiv dhe deputet i kësaj parti në Parlamentin e Malit të Zi Dritan Abazoviq.

 

image003 (1)“Më lejoni që në emrin tim personal dhe në emër të Komunës së Ulqinit, të gjithë besimtarëve krishterë tju uroj festën e Krishtlindjes.

Kjo festë e shenjtë është simbol i fuqishëm i Rilindjes së besimit në ideale madhore, i përkushtimit ndaj vlerave shpirtërore, i thellimit të dashurisë ndaj njëri – tjetrit.

Le të jetë ky edhe një rast për të shpalosur ndjenjat e dashurisë, të respektit, të harmonisë dhe të vullnetit të qytetarëve tanë për të sjellë edhe më shumë lumturi, paqe dhe mbarësi në familjet tuaja.

Me dëshirat më të sinqerta për më shumë mirësi, dashuri e mirëqenie, bashkëqytetarëve të konfesionit katolik ju uroj Krishtlindjet. Urime!”, thuhet në urimin e kryetarit të komunës Nazif Cungu.

 

Keshilli-Nacional-i-Shqiptareve-logoMe rastin festes së madhe të Krishtlindjes, ne emer te Këshillit Nacional të Shqiptarëve në Mal të Zi dhe në emrin tim personal, ju përcjell urimet më të sinqerta   Arqipeshkvit  te Tivarit, Imzot Zef Gashit, Ipeshkvit te Kotorit Imzot Ilija Janjiq , si dhe te gjithe klerikëve dhe besimtareve të konfesionit katolik.

Ju uroj që këtë festë ta kaloni në harmoni dhe begati familjare dhe miqësore, me shëndet dhe mirëkuptim të plotë.

Gëzuar dhe për shumë mot!”, thuhet në urimin e Kryetarit të Këshillit Nacional të Shqiptarëve Genci Nimanbegu.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ulqin 2022/23: PROGRAMI I MANIFESTIMIT „SWEET DECEMBER“
Ulqin 2022/23: PROGRAMI I MANIFESTIMIT „SWEET DECEMBER“

Në Ulqin nga data 15 dhjetor deri më 10 janar organizohet manifestimi “Sweet December”. Emrat e tingullit muzikor, si në gjuhën shqipe ashtu edhe në gjuhën malazeze -, Ledri Vula, Klajdi, Alban Skenderaj,

Prim.Dr.Gani Karamanaga: Disa fakte nga historia e shërbimit shëndetësor në Anë të Malit dhe Krajë
Prim.Dr.Gani Karamanaga: Disa fakte nga historia e shërbimit shëndetësor në Anë të Malit dhe Krajë

Stacioni Shëndetësor  në Katërkollë  Ambulanca e parë në vitin 1949  Në Katërkollë për nevojat e shërbimit shëndetësor dhe të mbrojtjes shëndetësore të popullatës, në vitin 1949 është ndërtuar Ambulanca

CEDIS: EDHE TË PREMTEN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT
CEDIS: EDHE TË PREMTEN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT

Nga Sistemi malazez i elektroshpërndarjes (CEDIS) thanë për Portalin Ul-info se të premten, më 9 dhjetor, në periudhën prej orës 8 deri në 15,00, pa energji elektrike do të jenë këto vendbanime: Pistulla,

Tirana – Kryeqyteti Evropian i Rinisë: BAJRAKTARI FOLI NË CEREMONINË PËRMBYLLËSE
Tirana – Kryeqyteti Evropian i Rinisë: BAJRAKTARI FOLI NË CEREMONINË PËRMBYLLËSE

Kryeqiteti i Shqipërisë, Tirana, këtë vitë ishte “Kryeqyteti Evropian i Rinisë”. Sot u mbajt ceremonia përmbyllëse në Pallatin e kongreseve në Tiranë ku ishin zyrtarët e lartë dhe diplomatë ndërkombëtar.

Qendra për Kulturë: TË PREMTËN MBRËMJE ME ELENA KOCAQI
Qendra për Kulturë: TË PREMTËN MBRËMJE ME ELENA KOCAQI

NP “Qendra për Kulturë – Ulqin” nis ciklin e mbrëmjeve me temë letrare, historike, kulturore, sociale… Këtë cikël e kemi titulluar ODA, meqë tubon dashamirë në një vend dhe u jep