Ulqin: Në Festivalin e parë mbarëkombëtar Rock&Etno mbërrijnë yjet më të mëdha të rajonit

Gërshetim të kulturave Rock dhe  Etno, tinguj e emra të mirënjohur nga bota e muzikës – të gjitha këto i sjell Festivali i Parë mbarëkombëtar Rock&Etno.

Katër ditë muzikë të mirë, por edhe një program i larmishëm kulturo-artistik , në zemrën e bregdetit të Malit të Zi , në Ulqin do të sjellë disa nga grupet më të njohura të rokut si “Teska industrija ” , Generacija 5 ” , ” Crvena jabuka ” , “Krajljevski apartman “… Ketyre emrave të shquar do t’i bashkohet edhe e mirenjohura Indira Forca – ex Colonia , grupi maqedonas “Bjelo Kopce” (Bijelo Dugme – tribute), e shumë e shumë artistë të njohur nga Sërbija , Bosnjë e Hercegovina , Shqipëria , Kosova , Kroacia dhe Maqedonia e Veriut.

Përveç se për fansat e muzikës kualitative ,në parkun modern Hajdari family publiic park , dyert do të jenë të hapura edhe për të gjithë dashamirësit e artit , punës së dorës , modës e folklorit.Me program të këtij festivali , përveç përformancës së grupeve muzikorë , është paraparë edhe pjesëmarrja e disa grupeve folklorike nga Ballkani Perëndimorë. Përveç kësaj do të organizohet edhe panairi i artizanëve , një sfilatë mode si dhe një ekspozitë etnografike.
Festivali i Parë mbarëkombëtar Rock&Etno starton me 4 gusht , në ora 19:00. Nata e parë e festivalit është e rezervuar për ” Bjelo Kopce ” ( Bijelo Dugme tribute ) , Indira Forca -ex Colonia , Biljana Gjosheva , “Trilogy Band ” dhe Adrian Lulgjuraj.Natën e dytë të festivalit publiku do të ketë mundësi të shijojë përformancën e mrekullueshueshme të grupeve “Bjelo Kopce ” ( Bjelo dugme -tribute ) ,  “Trilogy Band ” , “Teska Industrija ” e të Bilana Gjosheva .
Përveç tyre , me 5 gusht në skenën e këtij festivali do të ngjiten edhe grupet “Kraljevski apartman” dhe “Epilogy”.
Dita e tretë e festivalit është e rezervuar për Koncertin e grupeve “Generacija 5 ” , “Crvena Jabuka ” si dhe “Fjolla & the bend”. Po këtë natë publiku do të ketë mundësi që edhe një herë të kënaqet nën tingujt e “Teska industrija ” dhe ” Epilogy “. Në ditën e katërt të festivalit do të përformojë ylli i muzikës nga Maqedonia e Veriut , Shkumbin Ismaili. Ai do të pasohet nga Poni , Korab Shaqiri e Sidorela Kelmendi.Për fund të këtij festivali , publiku do të ketë mundësi të kënaqet nën  shoqërinë e hiteve të luajtuara nga “Teshka industrija” dhe “Fjolla & the bend”.
Festivali i parë mbarëkombëtar ” Rock & Etno ” organziohet nga Organizata joqeveritare ” Globus Art” nga Ulqini, e cila pas vetes ka një sërë aktivitetesh të suksesshme kulturore të zhvilluara në Ulqin, por edhe në shumë vende të Ballkanit.

Biletat për këtë eveniment mund t’i blini në faqen e internetit www.gigstick.me . Bileta për një natë kushton 9 euro për person, përderisa pakoja për katër netët e festivalit kushton 29 euro.

Ditët kaloni në ndonjë nga plazhet e mrekullueshme , e më pas bëhuni gati e bëhuni pjese e ahengut më të madh në qytet. Koha është për tinguj të mirë e të vjetër dhe për kujtime të reja.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Presidentja e Kosovës viziton Malin e Zi: FILLIMISHT NË PODGORICË, PASTAJ NË ULQIN
Presidentja e Kosovës viziton Malin e Zi: FILLIMISHT NË PODGORICË, PASTAJ NË ULQIN

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, në fillim të muajit të ardhshëm do të qëndrojë për një vizitë zyrtare dyditore në Mal të Zi, mëson Portali Ul-info. Në ditën e parë të vizitës së saj

Ulqin: NË FUND TË JANARIT SHIJOHET NOTI NË PLAZHIN E VOGËL (Video)
Ulqin: NË FUND TË JANARIT SHIJOHET NOTI NË PLAZHIN E VOGËL (Video)

Sot ishte një ditë e bukur në Ulqin, të cilën qytetarë të shumtë e shfrytëzuan për shëtitje apo punë në Ullishtë. Në të njëjtën kohë, disa vendosën të marrin pjesë në hapjen ceremoniale të një tjetër Festivali

Komuna e Ulqinit: Kryeministri me ministra në vizitë të martën
Komuna e Ulqinit: Kryeministri me ministra në vizitë të martën

Të martën, më 31 janar 2023, komunën e Ulqinit do ta vizitojë delegacion i Qeverisë së Malit të Zi në krye me kryeministrin dr. Dritan Abazoviq. Në delegacion me kryeministrin Abazoviq do të jenë ministri

Përvjetori: GJYSMË SHEKULLI NGA THEMELIMI I QENDRËS NATURISTE NË ADË TË BUNËS
Përvjetori: GJYSMË SHEKULLI NGA THEMELIMI I QENDRËS NATURISTE NË ADË TË BUNËS

Këtë vit bëhet gjysmë shekulli nga fillimi i funksionimit të Qendrës naturiste në Adë të Bunës. Në korrik të vitit 1973 u pritën mysafirët e parë dhe ishin kryesisht gjermanë të sjellë nga agjencia “Miramare”.

Komuna e Ulqinit: PROJEKTI ME VLERË RRETH 20 MILION EURO FILLON NË MES TË SHKURTIT
Komuna e Ulqinit: PROJEKTI ME VLERË RRETH 20 MILION EURO FILLON NË MES TË SHKURTIT

Me rastin e fillimit të realizimit të projektit “Furnizimi me ujë dhe rregullimi i ujërave të zeza në bregdetin e Adriatikut – V, Ulqin”, kryetari i Komunës së Ulqinit Omer Bajraktari me bashkëpunëtorë