Ulqin: Promovohet filmi dhe libri “Ivan Gudelj – Rrëfimi i Hajdukut”

Me rastin e promovimit të librit “Ivan Gudelj-Rrëfimi i Hajdukut” (Ivan Gudelj -Hajduçka Priça) nga autori Blazh Duplançiq dhe filmi dokumentar “Loja e Ivanit” në regji të Tomislav Zhaja që kushtohet të ish legjendës së futbollit kroat Ivan Gudelj, ish futbollist i Hajdukut të Splitit, qyteti i Ulqinit më 11 Nëntor, do të tuboj legjendat e futbollit nga Sllovenia, Kroacija, Bosnja e Hercegovina, Serbia, Maqedonia e Veriut, Kosova dhe Mali Zi.

Organizator i këtij manifestimi të madh me legjenda të futbollit të viteve 70-80 është ulqinaku Pavle Pepgjonoviq.

Sipas organizatorit, në këtë manifestim të veçantë pjesëamrrjen e tyre e kanë konfirmuar Ivica Shurjak, Faruk Haxhibegiq, Milosh Shestiq, Vladimir Petroviq-Pizhon, Xhevat Prekazi, Vanço Balevski, Xhevad Sheqerbegoviq, Predrag Pashiq, Dragan Kanatlarovski, Neshat Zhavelli si dhe ikonat futbollit malazias Dejan Saviqeviq, Ante Miroçeviq, vëllezërit Bakraç, Dragan Guzo Vujoviq, Brajan Neneziq e shumë të tjerë.

Krahas legjendave të futbollit pritet të marrin pjesë edhe emra të njohur gazetar sportiv nga rajoni si Millojko Pantiq, Sinan Sinanoviq, Millutin Grgur, Nebojsha Shofranac, Shaban Sinani

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Presidentja e Kosovës viziton Malin e Zi: FILLIMISHT NË PODGORICË, PASTAJ NË ULQIN
Presidentja e Kosovës viziton Malin e Zi: FILLIMISHT NË PODGORICË, PASTAJ NË ULQIN

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, në fillim të muajit të ardhshëm do të qëndrojë për një vizitë zyrtare dyditore në Mal të Zi, mëson Portali Ul-info. Në ditën e parë të vizitës së saj

Ulqin: NË FUND TË JANARIT SHIJOHET NOTI NË PLAZHIN E VOGËL (Video)
Ulqin: NË FUND TË JANARIT SHIJOHET NOTI NË PLAZHIN E VOGËL (Video)

Sot ishte një ditë e bukur në Ulqin, të cilën qytetarë të shumtë e shfrytëzuan për shëtitje apo punë në Ullishtë. Në të njëjtën kohë, disa vendosën të marrin pjesë në hapjen ceremoniale të një tjetër Festivali

Komuna e Ulqinit: Kryeministri me ministra në vizitë të martën
Komuna e Ulqinit: Kryeministri me ministra në vizitë të martën

Të martën, më 31 janar 2023, komunën e Ulqinit do ta vizitojë delegacion i Qeverisë së Malit të Zi në krye me kryeministrin dr. Dritan Abazoviq. Në delegacion me kryeministrin Abazoviq do të jenë ministri

Përvjetori: GJYSMË SHEKULLI NGA THEMELIMI I QENDRËS NATURISTE NË ADË TË BUNËS
Përvjetori: GJYSMË SHEKULLI NGA THEMELIMI I QENDRËS NATURISTE NË ADË TË BUNËS

Këtë vit bëhet gjysmë shekulli nga fillimi i funksionimit të Qendrës naturiste në Adë të Bunës. Në korrik të vitit 1973 u pritën mysafirët e parë dhe ishin kryesisht gjermanë të sjellë nga agjencia “Miramare”.

Komuna e Ulqinit: PROJEKTI ME VLERË RRETH 20 MILION EURO FILLON NË MES TË SHKURTIT
Komuna e Ulqinit: PROJEKTI ME VLERË RRETH 20 MILION EURO FILLON NË MES TË SHKURTIT

Me rastin e fillimit të realizimit të projektit “Furnizimi me ujë dhe rregullimi i ujërave të zeza në bregdetin e Adriatikut – V, Ulqin”, kryetari i Komunës së Ulqinit Omer Bajraktari me bashkëpunëtorë