Ulqini i Moçëm: VIJON FINALIZIMI I STUDIMIT TË MBROJTJES

Stari Ulcinj, Ulqini i mocem“Agjecia për Mbrojtjen e Natyrës dhe të Mjedisit Jetësor po punon për hartimin e tre studimeve të mbrojtjes, të cilat sipas ligjit tonë duhet ti miratojë Qeveria e Malit të Zi, e pastaj të shpallen zona të mbrojtura”, tha për “Pobjeda” Dr. Vesna Maçiq nga Instituti për Biologjinë e Detit.

Sipas fjalëve të tija zonat e mbrojtura në det duhet të sigurojnë mbijetesën e specieve dhe habitateve të mbrojtura dhe rikuperimin më të mirë të, para së gjithash, popullatës së peshkut. “Në këto zona prania e njeriut nuk është e ndaluar, mirëpo aktivitetet e tija janë të përcaktuara nga rregullat e veçanta në pajtim me nevojat e rikuperimit dhe ruajtjes së mjedisit jetësor detar”, shtoi Maçiq.

Kjo gazetë shkruan se po vijon hartimi i Draftit të Studimit të Mbrojtjes të Zonës së Gjerë të Ishullit Ulqini i Moçëm dhe së shpejti pritet finalizimi i këtij dokumenti në mënyrë që të shkohet një hap më tej drejtë mbrojtjes së kësaj zone detare.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre

Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN
Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN

Sekretari shtetëror i Ministrisë së Financave, dr Agron Ibrahimi, dhe drejtori i Drejtorisë për Investime Kapitale, Esmir Beqaj, do të qëndrojnë të hënën per vizitë zyrtare në Komunën e Ulqinit. Ato do