Ulqini ka 218 ditë me diell në vit: PJESA MË E MADHE E RRYMËS SHKON PËR NGROHJEN E UJIT!?

Perendimi i diellit Ulqin, Zalazak sunca UlcinjShkëlqimi mesatar vjetor i diellit (insolimi) në Ulqin është 218 ditë. Kjo shifër është më e lartë se 2.700 orë në vit ose 7,4 orë në ditë.

Gjatë verës ky tregues është më i lartë për 50 për qind (11.5 orë në ditë).

Duke marrë parasysh potencialin solar jashtëzakonisht të madh dhe të pastër, Ulqini të gjitha nevojat e veta për energji elektrike mund t’i përmbush lehtë dhe thjeshtë vetëm nga dielli. Në veçanti nëse dihet se pjesa më e madhe e energjisë elektrike që konsumohet në shtëpitë tona shfrytëzohet për ngrohjen e ujit!?

Ekspertët pohojnë se përparësitë bazë të këtij sistemi janë besueshmëria, mirëmbajtja e vogël, mbrojtja e ambientit, transporti i lehtë, çmimi fillestar dhe disponueshmëria e vazhdueshme.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bajraktari me bashkëpunëtorët dhe drejtuesit e Otrant Olympikut në Shtëpinë e Futbollit: ULQINI SË SHPEJTI DO TË KETË STADIUM MODERN FUTBOLLI
Bajraktari me bashkëpunëtorët dhe drejtuesit e Otrant Olympikut në Shtëpinë e Futbollit: ULQINI SË SHPEJTI DO TË KETË STADIUM MODERN FUTBOLLI

Kryetari i Komunes Omer Bajraktari me bashkepuntor dhe perfaqesues te klubit Otrant Olympic u prit sot ne takim nga presidenti i Federates se Malit te Zi Dejan Saviqeviq dhe sekretari Miomir Gjurgjevac.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre