URA: Perkrahim popullin e Krythes, vendimi i Komunes i kundërligjshëm

URAKK URA Ulqin perkrah banoret e Krythes me qellim qe te ndalet ndertimi i fabrikes se bitumetit i cili eshte i paligjshem.

Edhe pse eshte e vertete qe Komuna jone eshte e uritur per investime dhe per hapjen e vendeve te reja te punes, qe deri diku do ta ndalojne emigrimin masovik te banoreve sidomos te zonave rurale, theksojme qe kjo nuk eshte menyra e duhur sepse e gjithe puna nuk eshte e bazuar ne norma ligjore.

Ky veprim jotransparent eshte vazhdimesi e sjelljes joserioze te administrates lokale ndaj nevojave te qytetareve, keshtu qe iniciativa e Bashkesisë lokale te Krythes eshte plotesisht e pritur dhe me vend.

Si ne rastin e Pyllit te pishave, vazhdon shkaterrimi dhe demtimi i natyres me te cilen vertetohet mungesa e vizionit qe Komuna e Ulqinit te zhvillohet ne menyre te qendrueshme dhe ne interes te qytetareve.

Perkundrazi, keto projekte te kafeneve nuk kane per qellim mbrojtjen e interesit publik por i sherbejne vetem grupeve te vogla ne pushtet.

Qe te dal ne pah dyfytyresia e pushtetit lokal kemi edhe nga ata politikanë te cilet paradite perkrahin projektin ndersa pasdite perkrahin banoret e Krythes. Rasti konkret eshte me ish-kryetarin e Komunes dhe kryesin e Forces se Re demokratike qe ne pushtet kane pothuajse gjysmen e pushtetit ekzekutiv.

URA do te vazhdoje te proklamoj te verteten me qellim qe te ruaj resurset natyrore dhe potencialet tjera vitale per qytetaret.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre

Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN
Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN

Sekretari shtetëror i Ministrisë së Financave, dr Agron Ibrahimi, dhe drejtori i Drejtorisë për Investime Kapitale, Esmir Beqaj, do të qëndrojnë të hënën per vizitë zyrtare në Komunën e Ulqinit. Ato do