URA: Punësimet e paligjshme partiake në Komunën e Ulqinit vazhdojnë, prokuroria urgjentisht të reagojë!

 

URAKumtesë për opinion të KK LQ URA Ulqin.

Komuna e Ulqinit, gjegjësisht pushteti lokal i kryesuar nga kryetari Aleksandar Daboviq, po e përfundon këtë mandat ashtu siç e ka filluar, me veprime të turpshme ilegale. Kjo i referohet kryesisht punësimit partiak, i cili ka marrë hov përsëri në ditët e fundit. Është e pakuptueshme që përsëri po vazhdon kjo praktikë edhe pse vetem disa muaj më parë u ngritën kallëzime penale për disa funksionarë të DPS-it.

Sipas informacioneve  tona të besueshme, Kryetari i Komunës formon komisione fiktive me qëllim që të mbulojë punësimin partiak  jashtë të gjitha normave ligjore dhe standardeve etike me elemente të korrupsionit dhe diskriminimit ndaj të gjithë njerëzve që janë në byronë e punës dhe që presin për punë për vite me radhë. Për shembull, komisionet për kontrollin e ndërmarrjeve publike përfshijnë njerëz që nuk kanë asnjë lidhje me të, si dhe faktin që ndërmarrjet publike kanë mekanizma ligjorë të kontrollit, të cilat ky pushtet gjithashtu i bëri të pakuptimta.

Ne i bëjmë thirrje Prokurorisë dhe Drejtorisë së Policisë, që të reagojnë urgjentisht ndaj punësimeve partiake të paligjshme dhe  fiktive. Ne gjithashtu u bëjmë thirrje këtyre institucioneve të kontrollojnë rregullimin e terrenit pranë përmendores mbi Ranë, i cili, për njohuritë tona, është duke u bërë pa asnjë leje.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuzhina tradicionale: ENCIKLOPEDI ME MBI 300 RECETA TË SHIJEVE TË ULQINIT

Nxënësit vizituan centralin me erë në Mozhur: MBOLLËN EDHE DISA PISHA

Zjarri përfshinë ordinancën private: SHKAKTON DËME TË MËDHA MATERIALE

Ulqin: KODRA E PINJESHIT, FUSHA DHE TYRBJA E HARAPIT
Ulqin: KODRA E PINJESHIT, FUSHA DHE TYRBJA E HARAPIT

Mbi pyllin e Pishave ndodhet kodra e Pinjeshit, me pamje të mrekullueshme në det dhe Kalanë e Ulqinit. Në Ulqin për shekuj me radhë kanë jetuar zezakët të cilët i sollën këtu kusarët dhe detarët e Ulqinit

Ljubitelji kazino igara će ovog puta biti u teškoj situaciji!
Ljubitelji kazino igara će ovog puta biti u teškoj situaciji!

Sigurni smo da je veoma mali broj ljudi na svijetu koji nisu čuli za mega popularnu kazino igru koja nosi ime Aviator! Bilo da ste ljubitelji online kazina, ili ne, pomenuta igra je “zarazila” cijeli svijet,

CEDIS: TË HËNËN DHE TË MARTËN PA RRYMË NJË PJESË E ULQINIT
CEDIS: TË HËNËN DHE TË MARTËN PA RRYMË NJË PJESË E ULQINIT

Nga Sistemi Malazez i Elektroshpërndarjes (CEDIS) thanë për Portalin Ul-info se të hënën dhe të martën, më 6 dhe 7 dhjetor, në periudhën prej orës 08 deri në 15, pa energji elektrike do të jenë vendbanimet

Gjeka: KRIVOKAPIQ HUMBI BESIMIN, SA MË PARË TË JAP DORËHEQJEN
Gjeka: KRIVOKAPIQ HUMBI BESIMIN, SA MË PARË TË JAP DORËHEQJEN

Kryetari i Partisë Demokratike dhe deputeti në Kuvendin e Malit të Zi Fatmir Gjeka deklaroi se kryeministri i Malit të Zi Zdravko Krivokapiq duhet të jap dorëheqjen. „Ai nuk është në lartësinë e detyrës,

Kuvendi i Malit të Zi: DO TË HETOHET “AFERA MOZHUR”
Kuvendi i Malit të Zi: DO TË HETOHET “AFERA MOZHUR”

Nënkryetarja e Kuvendit të Malit të Zi Branka Boshnjak paralajmëroi inicimin e hetimit parlamentar dhe formimin e këshillit anketues për aferën “Mozhur”. Boshnjak e deklaroi këtë gjë gjatë takimit me djalin