URA Ulqin: Plan i sëmurë i Qeverisë, karantina nuk qëndron në qytet turistik

URAInformacioni që Ministria e Shëndetësisë planifikon të ketë karantinë të mundshme për korona virusin në Ulqin është skandaloze dhe paraqet qëndrimin e vërtetë të Qeverisë së Malit të Zi ndaj Ulqinit, deklaruan sot nga URA Ulqin.

Thuhet se në Mal të Zi sot është më e vështira të jesh qytetar i Ulqinit, kur kemi parasyshë burimet e komunës më të pasur, por falë politikave të partive në pushtet, sot jemo komuna më e varfër ekonomikisht në Mal të Zi.

“Prandaj, informacioni i sotëm se Ministria e shëndetësisë planifikon  një karantinë të mundshme për pacientët me koronavirus në Ulqin nuk duhet të befasojë askënd pasi gjithçka që është në mirëqenien e komunitetit, rregullisht anashkalon komunën tonë.  Sikur janë të vendosur të shkatërrojnë edhe këtë lloj turizmi që ka mbetur, e që ka mbetur vetëm falë qytetarëve të Ulqinit dhe investimeve dhe iniciativave të tyre për të përmirësuar ofertën e turizmit të Ulqinit ”, thonë nga URA- Ulqin.

Po ashtu pyesin Qeverinë se si ato i konsiderojnë efektet ansore të një përpjekje të tillë në lidhje me sezonin turistik dhe a janë të vetëdijshëm që po krijojnë kështu një reklamë negative Ulqinit për sezonin e ardhshëm turistik?

“Kjo është arsyeja pse ne i bëjmë thirrje Ministrisë së shëndetësisë dhe Qeverisë së Malit të Zi që të heqin dorë urgjentisht nga planet e tilla dhe në të njëjtën kohë të mohojnë lajmin e sotem për ndërtimin e një karantine në lidhje me korona virusin në komunen e Ulqinit”, thanë ata në fund të deklaratës.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre

Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN
Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN

Sekretari shtetëror i Ministrisë së Financave, dr Agron Ibrahimi, dhe drejtori i Drejtorisë për Investime Kapitale, Esmir Beqaj, do të qëndrojnë të hënën per vizitë zyrtare në Komunën e Ulqinit. Ato do