URIMET PËR MUAJIN E MADHËRUAR TË RAMAZANIT

Kryetari i komunës së Ulqinit Nazif Cungu

Në këtë ditë të shenuar në kalendarin Islam, me dëshirë dhe kënaqësitë të vëçant dua t’u drejtohem të gjithë besimtarve musliman me urimet më të mira dhe më të përzemerta me rastin e fillimit të muajit të Shenjtë të Ramazanit.

Muaji i Ramazanit është muaji më i rëndësishem për gjithë besimtaret Islam, muaj në të cilin pasqyrohet bindja dhes prova e njeriut për t’iu përkushtuar lartësimits hpirtëror, muaj ku dalin në pah vlerat e rralla humane të mirësisë, dashurisë, ndershmerisë dhe sacrifices ndaj njeritjetrit, vlera që mbajnë lartë moralin shoqëror.

Me këtë rast të gjithë besimtarve musliman dëshiroj t’u shpreh urimet e mia më të përzemerta për agjerim të lehtë, qetësi shpirtrore, harmoni dhe begati në familjet e tyre.

Zoti Ju ndihmoft në këtë ritual të shenjtë, ju dhashtë shëndet, force dhe mundësi për ta përmbushur më së miri atë.

URIMI I UNIONIT DEMOKRATIK TË SHQIPTARËVE

Më rastin e muajit  madhërishëm të Ramazanit, Unioni Demokratik i Shqiptarëve të gjithë besimtarëve të Fesë Islame i përgëzon përzemërsisht për këtë muaj të madhuar, duke i uruar paqe, shëndet dhe mbarësi.

Mbesim më shpresë tek Zoti, që këto ditë të madhëruara të jenë ditë të përkushtimit, të sakrificës dhe mirëbërësisë, duke Ju sugjerua tolerancë ndërnjerëzore e fetare, mirëkuptim dhe bashkim ndërnjerëzor, një sjellje me ndjesë dhe shpirtmirësi ndaj njeri tjetrit, dashuri dhe fatlumturi.

Gëzuar , paçi fat dhe Allahu Ju dhashë shëndet dhe lumturi në jetë juve dhe familjeve tuaja.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Presidentja e Kosovës Osmani Sadriu: NË ULQIN NDIHEMI SI NË SHTËPINË TONË
Presidentja e Kosovës Osmani Sadriu: NË ULQIN NDIHEMI SI NË SHTËPINË TONË

“Në Ulqin ndihemi si në shtëpinë tonë. Falënderoj të gjithë ata që hapën shtëpitë dhe zemrat e tyre për mërgimtarët nga Kosova në vitin 1999”, tha Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu.

Ulqin: PARALAJMËRIM I ARDHJES TË ZINXHIRIT GJERMAN TË SUPERMARKETËVE
Ulqin: PARALAJMËRIM I ARDHJES TË ZINXHIRIT GJERMAN TË SUPERMARKETËVE

Zinxhir i njohur i dyqaneve ushqimore “Lidl” është i interesuar për hapjen e një objekti në Ulqin, mëson Portali Ul-info. Me këtë rast, drejtuesit e asaj kompanie kanë biseduar me kryetarin e Komunës së

Ana e Malit: Filloi ndërtimi i Qendrës së Komunitetit në Krythë
Ana e Malit: Filloi ndërtimi i Qendrës së Komunitetit në Krythë

Me date 2 shkurt 2023 është bërë betonimi i pllakës së Qendrës së Komunitetit Krythë. Ky projekt është një investim që po mbulohet në tërësi nga diaspora e ketijë komuniteti. Objekti ka një sipërfaqe mbi

CEDIS: TË MËRKURËN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT
CEDIS: TË MËRKURËN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT

Nga Sistemi malazez i elektroshpërndarjes (CEDIS) thanë për Portalin Ul-info se të mërkurën, më 8 shkurt, pa energji elektrike do të jenë këto vendbanime: në periudhën prej ores 8 deri në 14,00 – një pjesë

Presidentja e Kosovës në Mal të Zi: SOT NË PODGORICË, NESËR NË ULQIN
Presidentja e Kosovës në Mal të Zi: SOT NË PODGORICË, NESËR NË ULQIN

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, me ftesë të kryetarit të Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, po qëndron sot dhe nesër për një vizitë zyrtare në Mal të Zi. Presidentja Osmani Sadriu