Veprimet e dyshimta në Kripore: KANË SHITUR KILOGRAMIN E KRIPES PËR 2.5 CENT

Kriporja - SolanaSindikata e Kripores së Ulqinit ka akuzuar udhëheqësinë dhe pronarët të cilët kanë dëmtuar kompanitë dhe shtetin për mjete milionëshe dhe kanë mashtruar punëtorët të cilët janë në grevë prej 21 dhjetorit të vitit të kaluar.

Kjo është hera e parë që prej vendosjes së falimentimit klasik në Kripore që sindikata ka marrë guximin të flasë duke rrezikuar hidhërimin e punëdhënësve duke pasur parasysh që punëtorëve kontratat me kohë të caktuar i skadon në fund të marsit pas së cilës mund të përfundojnë në Entin për punësim.

Sindikalët, siç shkruan në letrën e dërguar të përditshmes “Vijesti”, pohojnë që udhëheqësit në korrik dhe gusht kanë shitur gjashtë tonë kripë të papërpunuar kompanisë bijë me çmim prej dy cent e gjysmë për kilogram, më shumë se dy herë më pak nga vlera e tregut.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Qendra për Kulturë: TË PREMTËN MBRËMJE ME ELENA KOCAQI
Qendra për Kulturë: TË PREMTËN MBRËMJE ME ELENA KOCAQI

NP “Qendra për Kulturë – Ulqin” nis ciklin e mbrëmjeve me temë letrare, historike, kulturore, sociale… Këtë cikël e kemi titulluar ODA, meqë tubon dashamirë në një vend dhe u jep

Në fund të vitit: NË ULQIN LEDRI VULA, ALBAN SKENDERAJ, S.QETKOVIQ…
Në fund të vitit: NË ULQIN LEDRI VULA, ALBAN SKENDERAJ, S.QETKOVIQ…

Javët e fundit të këtij viti do t’i kalojmë në një atmosferë festive, me pije, ushqim, e mbi të gjitha muzikë të mire. Në skenën e “Sweet December” me 24 dhjetor do të ngjiten: Accoustic

CEDIS: EDHE TË ENJTEN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT
CEDIS: EDHE TË ENJTEN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT

Nga Sistemi malazez i elektroshpërndarjes (CEDIS) thanë për Portalin Ul-info se të enjten, më 8 dhjetor, në periudhën prej orës 8 deri në 15,00, pa energji elektrike do të jenë këto vendbanime: Pistulla,

Prezantohet programi Sweet December: MUND TË TËRHEQIM TURISTËT NGA I GJITHË RAJONI
Prezantohet programi Sweet December: MUND TË TËRHEQIM TURISTËT NGA I GJITHË RAJONI

“Besojmë se kemi eventin më të bukur që do ta ringjallë Ulqinin në këtë periudhë, me të cilin mund të tërheqim mysafirë nga i gjithë rajoni”, tha të mërkurën në prezantimin e programit të eventit “Sweet

Me mbështetjen e diasporës: HAPET FURRA E BUKËS NË OSTROS
Me mbështetjen e diasporës: HAPET FURRA E BUKËS NË OSTROS

Shoqata “Kraja”, e cila vepron në SHBA dhe ka filialin e saj në vendlindje, ka realizuar projektin e fundit – furrën e bukës në Ostros, transmeton Barinfo. Vitet e fundit kjo zonë nuk kishte furrë buke,