“Vijesti” për krizën e pushtetit në Ulqin: NUK KA RIKOMPONIM, ZGJEDHJET SHUMË AFËR

Opstina-UlcinjNënkryetari i PDS Svetozar Maroviq më kot para dy ditëve tentoi të bind liderin e Partisë demokratike Fatmir Gjeka të pranoi rikomponimin e pushtetit në Parlamentin e Ulqinit dhe të lidh koalicion të përkohshëm me Forcën dhe PDS për ushtrimin e pushtetit në nivel lokal deri në zgjedhjet e rregullta në tetor të vitit të ardhshëm, shkruajnë “Vijesti”.

Kjo gazet shkruan që termini më i hershëm për zgjedhje është gjysma e dytë e dhjetorit, por vlerëson që është vështirë në kohë të caktohet kuvendi dhe të shkurtohen mandatet. Të gjithë akterët në Ulqin pajtohen që parlamenti lokal duhet të mbahet dhe të miratoi disa vendime me interes të qytetarëve. “Këtë e thash në të gjithë mbledhjet e deritashme, por edhe që zgjedhjet do të ishin vendim i vetëm i drejtë për zgjidhjen e situatës aktuale”, ka deklaruar Gjeka.

Kryetari i Ulqinit dhe lideri i Forcës Nazif Cungu tha që partia e tij nuk ikën nga zgjedhjet, por që qyteti është në cajtnot. Në pyetjen pse Forca dhe PDS nuk formojnë vetëm pushtetin, sepse në Kuvendin lokal kanë shumicën, ai tha që nuk dëshiron të komentoi vendimet e partnerëve të koalicionit. “Ne me Gjekën jemi partner në nivel lokal, ndërsa bashkë jemi me PDS në nivel shtetëror. Kjo është çështja e tyre”, tha Cungu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

KONCERT “ZAUSTAVITE RAT – NDALENI LUFTËN”

Media for All: NË ULQIN MBAHET KONFERENCA E MEDIAVE RAJONALE

Horizonti i Ri: TUBOHEN PËRFAQËSUESIT E MEDIAVE KRYESORE NË GJUHËN SHQIPE

Dëmtime në tubacionin kryesor: DERI TË MËRKURËN PA UJË NJË PJESË E MADHE E ULQINIT
Dëmtime në tubacionin kryesor: DERI TË MËRKURËN PA UJË NJË PJESË E MADHE E ULQINIT

Të martën, më 28 qershor 2022, rreth orës 16.00 gjatë punimeve të një kontraktori të papërgjegjëshëm është dëmtuar tubi kryesor i ujësjellësit në Fushën e

CEDIS: TË MËRKURËN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT
CEDIS: TË MËRKURËN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT

Nga Sistemi malazez i elektroshpërndarjes (CEDIS) thanë për Portalin Ul-info se të mërkurën, më 29 qershor, në periudhën nga ora 09 deri në 15:00, pa

Kuvendi i Komunës: ZGJEDHEN NËNKRYETARËT E KOMUNËS DHE KOMISIONI ZGJEDHOR KOMUNAL
Kuvendi i Komunës: ZGJEDHEN NËNKRYETARËT E KOMUNËS DHE KOMISIONI ZGJEDHOR KOMUNAL

Me propozim të kryetarit të Komunës së Ulqinit, Omer Bajraktari, Kuvendi i Komunës të hënën zgjodhi dy nënkryetarë. Ata janë Beqir Sella, funksionar i PD-së

Ulqin: SEZONI PËR RRETH 30 % MË I MIRË SE VITIN E KALUAR
Ulqin: SEZONI PËR RRETH 30 % MË I MIRË SE VITIN E KALUAR

  Qeveria e Malit të Zi ka bërë të ditur zyrtarisht se presin një sezon dukshëm më të mirë se vitin e kaluar. “Të gjithë

Dr G.Karamanaga: GANI I VOGËL
Dr G.Karamanaga: GANI I VOGËL

Gani ende nuk i ka mbushur shtatë vjetë.Një ditë u nis prej shtëpie. Nuk i tregoi askuj se ku po shkon. Komshitë Shyqyrija, Kimetja dhe