Vizita: AHMET DAVUTOGLLU NË ULQIN

download (1)Ministri i punëve të jashtme të Republikës së Turqisë Ahmet Davutogllu ka qëndruar të premten në një vizitë të shkurtër Ulqinit. Ishte e paralajmëruar që ai do të fal namazin e xhumasë në Xhaminë e detarëve në Ranë, por për shkak të vonesës ai këtë e bëri në Tivar të vjetër. Dje Davutogllu ka qëndruar në Dubrovnik ku ishte njëri nga panelistët në tubimin mbi energjetikën e Evropës juglindore, ndërsa paradite në Budva ka folur me kolegun e tij malazez Igor Llukshiq.

Mysafirin e lartë nga Turqia, në përcjellje të cilit ishte dhe ambasadori në Podgoricë Mehmet Nijazi Tanilir, e priten kryetari i Ulqinit Nazif Cungu me zyrtarët e tjerë të komunës, si dhe  udhëheqësia e Bashkësisë islame. Kryeimami Ali ef. Bardhi i foli Davutogllus për historinë e Xhamisë së detarëve duke theksuar që ajo është rinovuar me mjetet e donatorëve nga Turqia. Ai Davutogllus i dorëzoi fotografinë me panoramën e Ranës nga fillimi i shekullit të kaluar në qendër të së cilës gjendet pikërisht ky objekt fetar.

Ministri i punëve të jashtme të Turqisë është falënderuar për dhuratën duke theksuar që “Ulqini është shumë qytet i bukur”.

Mbas Ulqinit ai do të vizitoi dhe Shkodrën. Të shtunën, ministri Davutogllu do të takohet me Ditmir Bushatin, shefin e diplomacisë shqiptare në Tiranë, ndërsa në orët e mbrëmjes do të kthehet në Stamboll.

Kjo vizitë është edhe një tregues se sa rëndësi i kushton Turqia bashkëpunimit regjional dhe marrëdhënieve të mira fqinje me shtetet ballkanike.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

KONCERT “ZAUSTAVITE RAT – NDALENI LUFTËN”

Media for All: NË ULQIN MBAHET KONFERENCA E MEDIAVE RAJONALE

Horizonti i Ri: TUBOHEN PËRFAQËSUESIT E MEDIAVE KRYESORE NË GJUHËN SHQIPE

A.Hoxha: BIBLIOTEKA E QYTETIT DO TË JETË E MBYLLUR
A.Hoxha: BIBLIOTEKA E QYTETIT DO TË JETË E MBYLLUR

U.d.drejtoresha e Qendrës për kulturë Adriana Hoxha deklaroi se për shkak të shiut që ka rënë ditët e fundit, ndërtesa e këti institucioni ka pësuar vërshim të ujit në hapësirat e punës. “Gjendja më e

Rama: UJI DEPËRTOI NË TË GJITHA PJESËT E BIBLIOTEKËS
Rama: UJI DEPËRTOI NË TË GJITHA PJESËT E BIBLIOTEKËS

Shiu i dendur që ka rënë ditëve të fundit ka depërtuar në të gjitha pjesët e Bibliotekës së Qytetit në Ulqin, si dhe në shumë pjesë të objektit të Qendrës së Kulturës. “Fondi i librave, inventari i Bibliotekës,

Java e komunave: FITORE E ULQINAKËVE NË TIRANË
Java e komunave: FITORE E ULQINAKËVE NË TIRANË

Nënkryetari i Komnës së Ulqinit Beqir Sellaj dhe nënkryetarja e Bashkise së Tiranës znj. Keti Luarasi morrën pjesë sot në ndeshjen miqësore ndërmjet KK Ulcinj dhe KS Tirana U 18, ku djelmoshat tane korren

G.Karamanaga: Izet Luli – mësues, emigrant nga Shqipëria dhe veteran i shkollës shqipe në Ulqin
G.Karamanaga: Izet Luli – mësues, emigrant nga Shqipëria dhe veteran i shkollës shqipe në Ulqin

Rrëfimi 1 Ardhja në Ulqin Shtëpia e parë e Cafo Begut, ndodhej në Ranë. Ka qenë shtëpi e madhe, me verandë druri, me pamje kah deti. Kjo shtëpi, pas tërmetit 1979, u dëmtua shumë dhe u rrënua. Kujtimet

Supermarketi SARS: EDHE KËTË JAVË AKCIONI I MADHË
Supermarketi SARS: EDHE KËTË JAVË AKCIONI I MADHË

Ju ofrojmë çmimet më të volitshëm, më të ulëta nga asortimani ynë të produkteve. Mund të porositni produktet ne adresen tuaj të shtepisë: 067 040 016 Akcioni zgjat deri të dielën, me 27 nëntor.