Vizita: VËLLAI I BARAK OBAMES VIZITOI ULQININ

Malik Obama 1Kryetari i Fondacionit ndërkombëtar të paqes “Barak Husein Obama” Malik Obama, vëllai i kryetarit amerikan Barak Obama, vizitoi sot Ulqinin.

Ai bisedoi me kryetarin e komunës së Ulqinit Fatmir Gjeka dhe me bashkëpunëtorët e tij, ka vizituar Kalanë dhe monumentet tjera kulturo-historike të Ulqinit.

Sidomos ishte i magjepsur me faktin që në këtë qytet akoma jetojnë njerëzit me prejardhje afrikane, paraardhësit e të cilëve i kanë sjellë në Ulqin në shekullin 17 dhe 18 detarët dhe kusarët.

“Paqa nuk ka alternativë, popujt e Ballkanit duhet ti sillen njëri tjetrit, në mënyrë që të sigurojnë jetën më të mirë në këto hapësira”, tha Malik Obama, Fondacioni i të cilit është themeluar në shenj kujtimi për babanë e tij Husein, studentin e parë afrikan në Harvard, themeluesin e Lëvizjes botërore studentore dhe aktivistit shoqëror në Keni.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre

Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN
Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN

Sekretari shtetëror i Ministrisë së Financave, dr Agron Ibrahimi, dhe drejtori i Drejtorisë për Investime Kapitale, Esmir Beqaj, do të qëndrojnë të hënën per vizitë zyrtare në Komunën e Ulqinit. Ato do