Vjen kadastra nga Stambolli: DOKUMENT I VJETËR 140 VITE

Ulcinj oko 1880.Drejtuesit e komunës së Ulqinit janë njoftuar nga ambasada e Republikës së Turqisë që së shpejti kësaj vetëqeverisje lokale do ti dorëzohet kadastra e komunës nga viti 1872, e cili ruhet në Arkivin e kryesisë së Qeverisë në Stamboll.

Iniciativën që ti dorëzohet ky dokument publik komuna e Ulqinit e ka iniciuar mbasi që në fillim të majit këtë qytet e kanë vizituar ministri turk i urbanizmit dhe mbrojtjes së mjedisit Idris Gulluçe dhe drejtori i Entit shtetëror për regjistrat e pronës dhe kadastër Davud Gunej.

Shteti osman në mënyrë shumë të rregullt ka mbajtur librat e kadastrës të cilat quhen Tapu defterleri. Ato janë prodhim i punës së komisioneve speciale shtetërore dhe për këtë arsye paraqesin një nga segmentet më të rëndësishme të materialeve burimore për studimin e historisë në periudhën osmane.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre

Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN
Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN

Sekretari shtetëror i Ministrisë së Financave, dr Agron Ibrahimi, dhe drejtori i Drejtorisë për Investime Kapitale, Esmir Beqaj, do të qëndrojnë të hënën per vizitë zyrtare në Komunën e Ulqinit. Ato do