Zbuten masat epidemiologjike: NISIN DASMAT, LOKALET DO TË PUNOJNË MË GJATË

Për shkak të situatës më të volitshme epidemiologjike, Qeveria e Malit të Zi ka liberalizuar edhe më tepër masat për luftën kundër virusit korona të cilat do të jenë në fuqi deri më 4 mars.

Siç theksohet, lejohet mbajtja e dasmave, ditëlindjeve dhe festave tjera private me posedimin e vërtetimeve COVID dhe duke siguruar hapësirën prej 10 m2 për një person.

Shtohet se shoqëritë ekonomike dhe sipërmarrësit që kryejnë veprimtaritë gastronomike në objektet gastronomike (restorante, lokale, kafene, restorantet e hotelit…) mund të organizojnë punën nga ora 7 deri në orën 1 pas mesnate me posedimin e vërtetimeve COVID.

Programi muzikor, i gjallë ose përmes pajisjeve për emetimin e muzikës, lejohet gjatë tërë orarit të punës.

Lejohen pranimi i ngushëllimeve dhe ceremonitë mortore me praninë e më së shumti 50 personave, me respektimin e obligueshëm të masave epidemiologjike.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ulqin 2022/23: PROGRAMI I MANIFESTIMIT „SWEET DECEMBER“
Ulqin 2022/23: PROGRAMI I MANIFESTIMIT „SWEET DECEMBER“

Në Ulqin nga data 15 dhjetor deri më 10 janar organizohet manifestimi “Sweet December”. Emrat e tingullit muzikor, si në gjuhën shqipe ashtu edhe në gjuhën malazeze -, Ledri Vula, Klajdi, Alban Skenderaj,

Prim.Dr.Gani Karamanaga: Disa fakte nga historia e shërbimit shëndetësor në Anë të Malit dhe Krajë
Prim.Dr.Gani Karamanaga: Disa fakte nga historia e shërbimit shëndetësor në Anë të Malit dhe Krajë

Stacioni Shëndetësor  në Katërkollë  Ambulanca e parë në vitin 1949  Në Katërkollë për nevojat e shërbimit shëndetësor dhe të mbrojtjes shëndetësore të popullatës, në vitin 1949 është ndërtuar Ambulanca

CEDIS: EDHE TË PREMTEN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT
CEDIS: EDHE TË PREMTEN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT

Nga Sistemi malazez i elektroshpërndarjes (CEDIS) thanë për Portalin Ul-info se të premten, më 9 dhjetor, në periudhën prej orës 8 deri në 15,00, pa energji elektrike do të jenë këto vendbanime: Pistulla,

Tirana – Kryeqyteti Evropian i Rinisë: BAJRAKTARI FOLI NË CEREMONINË PËRMBYLLËSE
Tirana – Kryeqyteti Evropian i Rinisë: BAJRAKTARI FOLI NË CEREMONINË PËRMBYLLËSE

Kryeqiteti i Shqipërisë, Tirana, këtë vitë ishte “Kryeqyteti Evropian i Rinisë”. Sot u mbajt ceremonia përmbyllëse në Pallatin e kongreseve në Tiranë ku ishin zyrtarët e lartë dhe diplomatë ndërkombëtar.

Qendra për Kulturë: TË PREMTËN MBRËMJE ME ELENA KOCAQI
Qendra për Kulturë: TË PREMTËN MBRËMJE ME ELENA KOCAQI

NP “Qendra për Kulturë – Ulqin” nis ciklin e mbrëmjeve me temë letrare, historike, kulturore, sociale… Këtë cikël e kemi titulluar ODA, meqë tubon dashamirë në një vend dhe u jep