Zenka: NIMANBEGU NUK MUND TË JETË NË KRYE TË KËSHILLIT KOMBËTAR

mehmed-zenka“Absolutisht nuk e përkrahi që në krye të Këshillit kombëtar të Shqiptarëve të jetë Genci Nimanbegu, i cili është funksionar i lartë i një partie politike”, tha për Televizorin Vijesti ministri për të drejtat e njeriut dhe pakicave Mehmed Zenka.

Ai sqaroi se nuk ka asgjë kundër Nimanbegut, por theksoi se funksioni i tij në Forcë është i papërputhshëm me funksionin e njeriut kryesor në Këshillin kombëtar. “Vjen deri tek situata që edhe ai kryetar nuk mund të definojë politikën e vet. A udhëheq ai në atë vend politikën partiake apo kombëtare, bëhet e paqartë. Vjen deri tek ndeshja e dy politikave të ndryshme, që është absolutisht e papërputhshme”, tha Zenka.

Ai mendon se në këtë drejtim duhet të ndryshohet diçka shpejt.

Siç shtoi ministri Zenka, në këshillat kombëtare duhet të jepet më shumë hapësirë njerëzve me vizion më të gjerë nga ato që kanë qëndrime të ngurta politike, si dhe që duhet të jenë më të përfaqësuar intelektualët, shkencëtarët, artistët.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Presidentja e Kosovës në Mal të Zi: SOT NË PODGORICË, NESËR NË ULQIN
Presidentja e Kosovës në Mal të Zi: SOT NË PODGORICË, NESËR NË ULQIN

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, me ftesë të kryetarit të Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, po qëndron sot dhe nesër për një vizitë zyrtare në Mal të Zi. Presidentja Osmani Sadriu

Kryetari Bajraktari: Ngushëllime për viktimat e tërmetit në Turqi
Kryetari Bajraktari: Ngushëllime për viktimat e tërmetit në Turqi

Kryetari i Ulqinit Omer Bajraktari, ka shprehur ngushëllimet e tij të thella për familjet dhe popullin turk në keto momente të vështira pas tërmetit shkatërrues që goditi Turqinë dhe Sirinë. Qytetarët

Nimanbegu: Telegram ngushëllimi për tërmetin shkatërrues në Turqinë juglindore
Nimanbegu: Telegram ngushëllimi për tërmetin shkatërrues në Turqinë juglindore

AMBASADA E REPUBLIKËS SË TURQISË Sh.E.T. Mr. Barış Kalkavan, ambasador   Shkëlqesia Juaj, Si mik me lidhje të gjata historike me Republikën e Turqisë, qytetarët tanë dhe të gjithë shqiptarët ndjehen thellësisht

Në fund të shkurtit: SEANCA E PËRBASHKËT E QEVERISË SË MALIT TË ZI DHE QEVERISË SHQIPTARE
Në fund të shkurtit: SEANCA E PËRBASHKËT E QEVERISË SË MALIT TË ZI DHE QEVERISË SHQIPTARE

Qeveria e Malit të Zi do të mbajë një seancë të përbashkët me qeverinë shqiptare në fund të këtij muaji, mëson Portali Ul-info. Siç pritej, me atë rast në Podgoricë do të nënshkruhen më shumë se 10 marrëveshje

Abazoviq: KONKURS PËR RREGULLIMIN E PLAZHIT TË VOGËL DHE NJË TUNELI ME LIMAN
Abazoviq: KONKURS PËR RREGULLIMIN E PLAZHIT TË VOGËL DHE NJË TUNELI ME LIMAN

Kryeministri i Malit të Zi Dritan Abazoviq njoftoi gjatë vizitës së fundit se do të shpallet një konkurs ndërkombëtar për rregullimin e Plazhit të Vogël dhe një tunelit që do ta lidhë atë me Limanin. “Kjo