Zenka: TAKIME ME QEVERITARËT NË TIRANË

meti (4)Ministri për të Drejtat e Njeriut dhe të Pakicave Mehmed Zenka me bashkëpunëtorët e tij, në mesin e të cilëve ishte edhe sekretari i përgjithshëm i këtij dikasteri qeveritar Valon Dasharami, pak ditë më parë zhvilluan disa takime në Tiranë.

Temë e takimeve, ku morën pjesë ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë Besa Shahini dhe ministri i Shtetit për Diasporën Pandeli Majko, ishte mundësia e regjistrimit në programet e ciklit të parë të studimeve dhe në programet e integruara të studimeve të ciklit të dytë pa detyrimin të plotësojnë kriterin e notës mesatare të kandidatëve shqiptarë nga Mali i Zi.

Kjo iniciativë e ministrit Zenka u pranua nga qeveria shqiptare, prandaj prej këtij viti akademik kandidatët shqiptar nga Mali i Zi, por edhe nga Kosova, Maqedonia e Veriut, Bujanovci, Presheva dhe Medvegja, nuk do të kenë nevojë ta plotësojnë këtë kriter gjatë aplikimit.

Ministri Zenka e falënderoi për përkrahjen të gjithë grupin punues të Këshillit të Ministrave në Republikën e Shqipërisë të cilët u përgjigjen pozitivisht dhe shpejt kërkesës.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre

Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN
Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN

Sekretari shtetëror i Ministrisë së Financave, dr Agron Ibrahimi, dhe drejtori i Drejtorisë për Investime Kapitale, Esmir Beqaj, do të qëndrojnë të hënën per vizitë zyrtare në Komunën e Ulqinit. Ato do