ZPBN: VANDALIZËM NË MUZEUM

1464801_427997673989664_1066707983_nZyra për Projekte dhe Bashkëpunim Ndërkombëtar, Komuna e Ulqinit, ja dërgoj këtë kumtesë Portalit Ul-info:

Fatkeqëshisht, dita ditës jemi dëshmitarë se në popullatën tonë, apo së paku në një pjesë të saj mungon ndërgjegja dhe ndjenja e pronësisë së përbashkët. Mund të themi se këto pamje të lënë pa fjalë, janë shokuese, dhe që kjo dukuri duhet të jetë mjet studimi.

Cilido vandal që e ka kryer këtë veprim, duhet që së pari të jetë i ndërgjegjshëm se këto shenja dhe këto materiale që janë vandalizuar janë pronë e përbashkët e shoqërisë tonë, dhe se me këtë akt e ka dëmtuar xhepin e vet, dhe xhepin e qytetarëve tanë. Ky akt është i njajtë me thyerjen e xhamave të dritareve të shtëpisë së vet.

Është e pakuptueshme që një person të rrezikojë jetën të ngjitet në trapazanat e Muzeut vetëm për kryerjen e aktit të këtij lloji, pra si akt seriozisht duhet të jetë mjet analize.

Sidoqoftë, shpresojmë se organet kompetente do të kryejnë punën e vet, dhe do t’a zbulojnë autorin apo autorët e këtij krimi, por që gjithashtu këto imazhe të jenë mesazh për të gjithë qytetarët, se si nuk dut të veprohet dhe se ky është akt i shëmtuar duhet të dënohet, pasiqë këto vandalë me këtë veprim na kanë goditur të gjithë neve si shoqëri.1462063_427997677322997_189014736_n

Leave a Reply

Your email address will not be published.

KONCERT “ZAUSTAVITE RAT – NDALENI LUFTËN”

Media for All: NË ULQIN MBAHET KONFERENCA E MEDIAVE RAJONALE

Horizonti i Ri: TUBOHEN PËRFAQËSUESIT E MEDIAVE KRYESORE NË GJUHËN SHQIPE

Dëmtime në tubacionin kryesor: DERI TË MËRKURËN PA UJË NJË PJESË E MADHE E ULQINIT
Dëmtime në tubacionin kryesor: DERI TË MËRKURËN PA UJË NJË PJESË E MADHE E ULQINIT

Të martën, më 28 qershor 2022, rreth orës 16.00 gjatë punimeve të një kontraktori të papërgjegjëshëm është dëmtuar tubi kryesor i ujësjellësit në Fushën e Ulqinit, është njoftuar Portali Ul-info nga NP

CEDIS: TË MËRKURËN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT
CEDIS: TË MËRKURËN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT

Nga Sistemi malazez i elektroshpërndarjes (CEDIS) thanë për Portalin Ul-info se të mërkurën, më 29 qershor, në periudhën nga ora 09 deri në 15:00, pa energji elektrike do të jenë pjesa e qendrës së Katërkollës.

Kuvendi i Komunës: ZGJEDHEN NËNKRYETARËT E KOMUNËS DHE KOMISIONI ZGJEDHOR KOMUNAL
Kuvendi i Komunës: ZGJEDHEN NËNKRYETARËT E KOMUNËS DHE KOMISIONI ZGJEDHOR KOMUNAL

Me propozim të kryetarit të Komunës së Ulqinit, Omer Bajraktari, Kuvendi i Komunës të hënën zgjodhi dy nënkryetarë. Ata janë Beqir Sella, funksionar i PD-së dhe Sabr Sallaj, ndryshe nënkryetar i Forcës

Ulqin: SEZONI PËR RRETH 30 % MË I MIRË SE VITIN E KALUAR
Ulqin: SEZONI PËR RRETH 30 % MË I MIRË SE VITIN E KALUAR

  Qeveria e Malit të Zi ka bërë të ditur zyrtarisht se presin një sezon dukshëm më të mirë se vitin e kaluar. “Të gjithë treguesit që kemi flasin në favor të kësaj, se sigurisht që jemi 60% më mirë

Dr G.Karamanaga: GANI I VOGËL
Dr G.Karamanaga: GANI I VOGËL

Gani ende nuk i ka mbushur shtatë vjetë.Një ditë u nis prej shtëpie. Nuk i tregoi askuj se ku po shkon. Komshitë Shyqyrija, Kimetja dhe Zhelko e vrejtën se ishte në rrugë. Pas një kohe prindërit e tij