Tuesday , June 27 2017
Lajmi i fundit

Shoqata e Ulqinit në Çikago: DËNOJMË ASHPËR AKSIONIN POLICOR NË ULQIN

Shoqata e Ulqinit ne Cikago

Në redaksinë tonë mbërriti kumtesa për opinion e Shoqatës së Ulqinit në Çikago, të cilën po e përcjellim në tërësi: Ngjarjet e 17 Qershorit ngjallen habitje, shqetësim dhe pa kënaqësi te mërgimtaret Shqiptarë nga Komuna e Ulqinit që jetojnë në Çikago! Aksioni dhe sjelljet brutale të njësive policorë nga qyteti i Tivarit që rezultuan në maltretime dhe rrahje fizike në ... Read More »

CEDIS: TË MARTËN PA RRYMË NJË PJESË E PLAZHIT TË MADH

cedis

  Për shkak të punimeve në nënstacionin “Dielli”, të marten me 27 qershor, në periudhën prej orës 8 deri në 11, pa furnizim me energji elektrike do të jetë Pushimorja e Çaçakut, një pjesë e Plazhit të madh përball stadiumit dhe auto servisi “Vesko”, njoftohet Portali Ul-info nga Sistemi malazez i elektroshpërndarjes (CEDIS). Read More »

Diskutimi publik: FINANCIMI I OJQ-VE NGA BUXHETI I VETËQEVERISJES LOKALE

Diskutimi publik

Qendra për zhvillimin e organizatave joqeveritare (CRNVO) organizon diskutim publik në temën “Financimi i OJQ-ve nga buxheti i vetëqeverisjes lokale”. Qëllimi i këtij aktiviteti është diskutimi për financimin e projekteve të OJQ-ve nga buxhetet e komunave, nga këndi i përfaqësuesve të shoqërisë civile dhe vetëqeverisjes lokale. Përmes këtij diskutimi do të mësojmë se në çfarë mase fondet nga buxhetet e ... Read More »

Kërkesë Kontrollit të brendshëm: TË HETOHET A KISHTE TEJKALIM TË KOMPETENCAVE

image-0-02-04-4f2ef20a0c19e6b48a098c6306caf1040160c8900ef13a36aba55e0841d11034-V

Avokati Gëzim Haxhibeti ka dërguar në emër të tetë personave të rritur dhe tre të mitur ankesën Ministrisë së punëve të brendshme për veprimin e përfaqësuesve të saj me 17 qershor, shkruan “Vijesti”. Për këto ankesa do të deklarohet Kontrolli i brendshëm i policisë, sepse, siç thuhet “erdhi deri tek shfrytëzimi i tejkaluar i fuqisë të punonjësve kompetent të policisë ... Read More »

Fillon vapa: TEMPERATURAT MBI 35 GRADË CELSIUS

Ulqin, Ulcinj, Panorama

Në Adriatikun jugor prej të dielën do të mbizotërojë mot i vërtet veror, njoftuan meteorologët. Siç thane, zhiva në termometër do të kalojë 35 gradë Celsius. Njëkohësisht deti, me temperaturë rreth 23 gradë, do të jetë i këndshëm për larje. Sipas kartave meteorologjike, është e sigurt që moti i tillë do të qëndrojë edhe të paktën shtatë ditë. Read More »

Urimet për Bajram: MINISTRI ZENKA, NREKIQ, PD, PSD, URA, SD, LD në MZ…

Xhamia e detareve, Dzamija pomoraca

Në redaksinë tone mbërritën një sërë urimesh të institucioneve dhe organizatave shtetërore, komunale dhe politike në të cilat besimtarëve të fesë islame përzemërsisht i urohet Bajrami i Ramazanit. Këto janë urimet e kryetarit të Kuvendit komunal Loro Nrekiq, Partisë demokratike, Partisë socialdemokrate, LQ URA, Socialdemokratëve… Në urimin e ministrit për të drejtat e njeriut dhe pakica Mehmed Zenkës, të publikuar ... Read More »

Marnikoviq: KEMI DORËZUAR KËRKESËN, PAGAT NA JANË ZVOGËLUAR PADREJTËSISHT

Euro

Kryetari i Organizatës sindikale në Komunë të Ulqinit Luka Marnikoviq ka deklaruar se gati të gjithë punëtorët e administratës lokale kanë nënshkruar kërkesën e dërguar kryetarit të komunës Nazif Cungut dhe sekretarit për buxhet dhe financa Sead Osmanoviq për harmonizimin dhe rillogaritjen e pagave. Ato në shkresë të cilën e kanë dërguar dje kanë kërkuar kompensimin e pagave në lartësi ... Read More »

BI: BAJRAMI TË DIELËN, E HËNA DHE E MARTA DITË PUSHIMI

Xhamia e Pazarit, Dzamija

Nga Bashkësia islame e Ulqinit u njoftua se dita e parë e Bajramit të Ramazanit është të dielën, me 25 qershor. Në të gjithë xhamitë në territorin e komunës së Ulqinit, namazi i sabahut do të falet me fillim në ora 5.38 minuta. Nga Ministria e punës dhe e mirëqenies sociale u njoftua se e hëna dhe e marta do ... Read More »

Emërime: ARBEN LLUNJI DREJTOR I SHF „MARSHALL TITO“

arben2

Doktoranti në Universitetin e Novi Sadit Arben Llunji, është drejtori i ri i Shkollës fillore „Marshall Tito“. „Mendoj që Llunji, duke marrë parasysh referencat profesionale, do të sigurojë përmirësimin e cilësisë të punës arsimore – edukative dhe realizimin e Programit të ofruar të zhvillimit të institucionit“, thuhet në arsyetimin e këtij vendimi të ministrit të arsimit Damir Shehoviq. Përndryshe, Llunji ... Read More »

Prej ditës së parë: DISA MIJËRA KONSUMATORË VIZITUAN HIPERMARKETIN „VOLI“

Cungu Bokan

Ulqini të enjten fitoi objekt reprezentues. Në Bulevardin „Teuta“ u hap hipermarketi i parë i kompanisë „Voli“, të cilin nga hapja, në ora 10, e kanë vizituar disa mijëra qytetarë të Ulqinit dhe turistë. Të gjithë ato u binden vet që një objekt i tillë, me sipërfaqe 3000 metër katror, në dy nivele, i mungoi qytetit, ndërsa shfrytëzuan edhe zbritjen ... Read More »

Scroll To Top